Android 11 İle iPhone’larda Yıllardır Olan Bir Özellik Geliyor

Android 11 İle iPhone’larda Yıllardır Olan Bir Özellik Geliyor

Normalde Android‘de olan bir özelliğin yıllar sonra iOS’a geldiğinden bahsederdik. Ancak bu sefer Android 11 ile iPhone’larda yıllardır olan bir özelliğin geleceğinden bahsedeceğiz.

Apple, iPhone modelleriyle yıllarca Android rakiplerini geride bıraktı. Ancak son yıllarda Google’ın Android’i iyice geliştirmesi ile bu iş biraz değişti. Samsung’un domine ettiği Android pazarına Huawei, Xiaomi ve Oppo gibi markaların da rekabetçi cihazlar sunmasıyla beraber iPhone’lar için işler zora girdi. Şimdilerde bir iPhone ve üst seviye Android telefonlar arasındaki fark her zamankine göre daha da az.

Android için henüz mevcut olmayan birkaç harika iPhone özelliği var. Bu özelliklere AirDrop en iyi örnek. İlk olarak iOS 7 sürümü ile kullanıma sunulan AirDrop, iPhone kullanıcıları tarafından inanılmaz derecede sevildi. Yüksek boyutlu dosyaları Apple markalı ürünlerle saniyeler içinde paylaşmanızı sağlayan bu özellik oldukça fazla kullanılmaya başlandı.

Senelerdir böyle bir özelliği Android cihazlarında görmek isteyen kullanıcılar artık sevinebilir çünkü Android 11 ile bu tarz bir özellik geliyor. Samsung’un “Hızlı Paylaşım” adını verdiği bir özellik üzerinde çalıştığını zaten biliyorduk. Android 11 geliştirici önizlemesinden yayınlanan notlarla beraber, Google’ın da bu özellik için yeni bir çözüm üzerinden çalıştığı ortaya koyuldu.

Google’ın AirDrop’a rakip olarak geliştirdiği bu özellik “Hızlı Paylaşım” olarak adlandırılıyor. Yeni Android güncellemesindeki düzeltme notlarında bu özelliğe atıfta bulunuluyor:

“İki Pixel 4 cihazı arasında Hızlı Paylaşım ile dosya paylaşırken işlem başarıyla tamamlanır, ancak dosyayı alan cihazdaki kullanıcı arayüzü dosyayı almadığını belirtir.”

Bu özelliğin nasıl gerçekleştiğini gösteren bir video yaklaşık olarak iki ay önce ortaya çıkmıştı. Aşağıdaki video, Pixel 2 XL ve Pixel 4 arasında veri aktarmak için kullanılan bu özelliği göstermektedir.

Android 11 İle Sunulacak Özellikle İlgili Video:

Yukarıdaki videodan da da görebildiğiniz gibi özellik gayet akıcı bir şekilde çalışıyor. Bu özellikte cihazınızın tüm kullanıcılar tarafından mı yoksa sadece belirli kişiler tarafından mı görüleceğini seçebiliyorsunuz.

Android 11 sürümünün ne zaman piyasaya sürüleceğine dair herhangi bir bilgi yok. Koronavirüs salgını nedeniyle Google I/O 2020 etkinliği iptal edildi. Android 10 Eylül ayında piyasaya sürülmüştü, buna istinaden Android 11’in de Eylül ayında piyasaya sürülmesi muhtemel gözüküyor.

Bu haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Benzer Haberler

POCO M3 Modelinin Tanıtım Tarihi Resmen Açıklandı

POCO M3 Modelinin Tanıtım Tarihi Resmen Açıklandı

OPPO, Yeni Nesil Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünü 17 Kasım’da Tanıtacak

OPPO, Yeni Nesil Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünü 17 Kasım’da Tanıtacak

Samsung, Gelecek Yıl Galaxy Note 21 Serisini Piyasaya Sürmeyebilir

Samsung, Gelecek Yıl Galaxy Note 21 Serisini Piyasaya Sürmeyebilir

Huawei Mate Xs Modeli Ekim 2020 EMUI Güvenlik Güncellemesi Alıyor

Huawei Mate Xs Modeli Ekim 2020 EMUI Güvenlik Güncellemesi Alıyor

No Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.